- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Synology DiskStation DS1621+ 6 Bay Diskless 4xGbE NAS AMD Ryzen Quad Core 2.2GHz,4GB RAM
Data management and protection, for anyone Synology DiskStation DS1621+ is a powerful 6-bay network-attached storage solution designed to store and protect critical data assets. The growing amount of unstructured data requires smarter and increasingly higher performance methods of storing, accessing, and sharing. DS1621+ is a compact desktop form-factor NAS that is beyond evolutionary, featuring over 110K, or 174% higher 4K random read IOPS1, compared to its predecessor. Designed for scalability, the DS1621+ enables you to start small, then expand as your data grows.

(DS1621Plus)
Synology DiskStation DS1621+ is a powerful 6-bay network-attached storage solution designed to store and protect critical data assets. The growing amount of unstructured data requires smarter and increasingly higher performance methods of storing, accessing, and sharing. DS1621+ is a compact desktop form-factor NAS that is beyond evolutionary, featuring over 110K, or 174% higher 4K random read IOPS, compared to its predecessor. Designed for scalability, the DS1621+ enables you to start small, then expand as your data grows. 5-year warranty is available as an optional add-on with the purchase of EW201 at the same time as the NAS.
- Powerful and scalable 6-bay NAS optimized for data-intensive work environment
- Quad-core, 2.2 GHz CPU and 4GB DDR4 memory, expandable up to 32GB
- Up to 110,000 4K random read IOPS and 2300 MB/s sequential write speeds for demanding workloads
- Dual M.2 2280 slots for NVMe SSD lets you maximize performance and capacity efficiently
- PCIe 3.0 slot for optional 10GbE add-on card
- Four built-in 1GbE (RJ-45) ports with failover and Link Aggregation support
- Advanced Btrfs file system
- This model supports - Synology High Availability
- Maximum IP cameras: 40 (total of 1,200 FPS at 720p, H.264) (includes two free camera licenses; additional cameras require the purchasing of additional licenses)
- Model supports Active Backup for Office365 - Free Software. No Addtional licensing required!
TECHNICAL DETAILS
| Model | Synology DiskStation DS1621+ |
|---|---|
| Classification | Small to Medium Business |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | Yes |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 6 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (6) or 2.5" (6) plus 2 x M.2 2280 NVMe SSD |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | Yes |
| Processor | AMD RyzenTM V1500B quad-core |
| CPU Clock Speed | 2.2GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 4GB / 32GB (1/2 slots) |
| Memory Type | DDR4 ECC SO-DIMM |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | Yes |
| External Port Configuration | USB 3.0 (3), eSATA (2) |
| LAN | Gigabit x4 |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | 92mm x 2 |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Cord (1), RJ-45 LAN Cable (2) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 282.0 x 166.0 x 243.0 |
| Weight (Kg) | 5.100 |
| Warranty | 3 YEARS |
| SKU | DS1621Plus |
| Barcode # | 98378293551 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Width | 0.330m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.320m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP QVP-41C 4-Bay Diskless J6412 8GB High-Performance NVR for Home, SMBs & SOHO
$1,499.00 $1,784.00





