- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
• The new 2-bay Plus series model in the Intel Celeron J4125 quad-core processor
• 2 GB non-ECC DDR4 onboard, expandable up to 6 GB.
• Built-in 2 x 1GbE RJ-45 LAN ports and 2 x USB 3.2 Gen 1 ports.
• Over 28% faster Synology Photos image indexing and 52% faster Synology Drive document indexing (compared with DS220+).
• The first on-web DSM patch will be based on DSM 7.2 and applied legacy HCL policy (Enforce HCL policy will NOT be applied).
(DS224PLUS)
Technical Specifications Hardware
CPU Intel® Celeron® J4125 Memory 2 GB DDR4 (expandable up to 6 GB)4 Compatible drive types • 2 x 3.5" or 2.5" SATA SSD/HDD (drives not included) • Synology only guarantees full functionality, reliability, and performance for Synology drives listed on the compatibility list. The use of non-validated components may limit certain functionalities and result in data loss and system instability5 Hot swappable drives Yes External ports 2 x USB 3.2 Gen 1 ports Form factor Desktop Size (HxWxD) 165 x 108 x 232.2 mm Weight 1.3 kg LAN ports 2 x 1GbE RJ-45 Wake on LAN/WAN Yes Scheduled power on/off Yes System fans 1 x (92 x 92 x 25 mm) AC input power voltage 100 V to 240 V AC Power frequency 50/60 Hz, single phase Operating environment • Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F) • Relative humidity: 8% to 80% RH Storage environment • Temperature: -20°C to 60°C (-5°F to 140°F) • Relative humidity: 5% to 95% RH Maximum operating altitude 5,000 m (16,400 ft)
| SKU | DS224PLUS |
| Barcode # | 846504005253 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 2.7000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.010530000m3 |
Manufacture Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP QVP-41C 4-Bay Diskless J6412 8GB High-Performance NVR for Home, SMBs & SOHO
$1,499.00 $1,784.00





