- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
An easy-to-use private cloud for everyone
DS220j is an entry-level 2-bay NAS designed for home and personal users to store and share photos, videos, and documents. The private cloud solution is powered by the award-winning DiskStation Manager (DSM) OS, providing an intuitive user interface and safe data protection approaches for easy digital asset backups from computers and mobile devices at no additional cost.

(DS220j)
Technical Details
| Model | Synology DS220j |
|---|---|
| Classification | Home to Small Office |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 2 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (2), 2.5" supported by optional adapter |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | No |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 512MB / 512MB |
| Memory Type | DDR4 |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | No |
| External Port Configuration | USB 3.0 (2) |
| LAN | Gigabit x1 |
| Wireless | Optional USB Dongle |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Adapter (1), RJ45 Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 165 x 100 x 225.5 |
| Weight (Kg) | 0.880 |
| Warranty | 2 YEARS |
| SKU | DS220j |
| Barcode # | 846504003440 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.010920000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Yr Warranty
The warranty period starts from the purchase date as stated on your purchase receipt.
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





