$594.99
WAS $629.00
RRP:$699.00
SAVE $104.01 (15%)
Sale Ends in:
23:59 pm, 31 May 2026
Or while stocks last!
Or while stocks last!
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Massive 120 TB storage capacity: provides ample space to safely back up all your files, photos, videos, and memories, with extra room for future growth.
- Powerful and efficient hardware: Powered by the RK3588 SoC and 2.5GbE, everything runs energy-efficiently and smoothly – even with multiple applications. Transfers 1 GB in just 3 seconds – ideal for video editing, 4K streaming, and everyday data storage.
- No monthly fee: One purchase to store all your family memories. By eliminating cloud storage costs, you save $719.88 per year* (Based on the standard $59.99/month package for 12 TB).
- The AI automatically organizes: photos by faces, scenes, and places, removes duplicates, and creates personalized baby growth albums – effortlessly preserving all precious moments and enabling easy sharing with family via QR code or link.
- User-friendly app: Hassle-free setup and simple file sharing across Windows, macOS, Android, iOS, web browsers, and smart TVs – secure access from any device, anytime, anywhere.
- Your data in your hands: Store your data securely locally. Advanced encryption, firewall, and two-factor authentication reliably protect your files from unauthorized access – even UGREEN cannot access your private data.
- Note: Storage drives are not included in the package and must be purchased separately.
(DH4300Plus)
| SKU | 95462 |
| Model | DH4300 Plus |
| Supported Languages | English, Deutsch, Français, Español, Português, Italiano, 中文, 日本語 |
| Drive Bays | 4-Bay (SATA) |
| Operating System | UGOS Pro |
| CPU Model | RK3588 |
| CPU Brand & Architecture | Rockchip ARM 8 Cores 2.4GHz |
| Memory (RAM) | 8GB LPDDR4X |
| Flash Memory (System Disk) | eMMC 32GB |
| SATA Drive Bays | 4 |
| RAID | JBOD/Basic/RAID 0/RAID 1/RAID 5/RAID 6/RAID 10 |
| Maximum Storage | 120TB (4x 30TB) |
| LAN Ports (RJ45) | 1x 2.5GbE |
| PCIe Expansion | - |
| High-Speed USB Ports (Front Panel) | 1x USB-C, 2x USB-A (both 10Gb/s) |
| HDMI | 4K 60Hz |
| Product Dimensions | L155 x W155 x H215.7 mm |
| Power Consumption | 22.89W (drive access) 7.23W (drive hibernation) |
| SKU | DH4300Plus |
| Barcode # | 6941876299898 |
| Brand | UGREEN |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
New
Model
Model





