You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Powered by AMD Ryzen™ 7000 Series 6 Core processor and DDR5 memory, the TVS-h1277AX series combines ZFS data integrity with the upcoming Qtier storage tiering technology. It redefines performance standards for professional video collaboration and enterprise virtualization.
-
Zen 4 Architecture & DDR5 RAM
Powered by AMD Ryzen™ 7000 Series 6 Core processor and supporting up to 192 GB DDR5 memory (optional ECC supported).
-
Accelerate with U.2 SSDs
Features multiple hybrid bays supporting U.2 PCIe Gen 4 NVMe SSDs for massive bandwidth.
-
Accelerate AI with NFS over RDMA
Bypass CPU overhead for high-throughput, low-latency direct storage ideal for AI workloads.
-
10GbE & 2.5GbE
Built-in dual 10GBASE-T and dual 2.5GbE ports accelerate large file sharing.
-
PCIe Gen 4 Expansion
Three PCIe Gen 4 slots for 25GbE cards or NVIDIA RTX™ GPU cards.
-
Virtualization Applications
Supports VMs, containers, centralized storage, backup, and disaster recovery.
AMD Ryzen™ 7000 & DDR5: Driving Multitasking Limits
Adopting the latest Zen 4 architecture, the TVS-h1277AX provides a significant IPC uplift. Combined with DDR5 memory (expandable up to 192 GB), it effortlessly handles heavy workloads, including multiple virtual machines (VMs), containers, and high-resolution video transcoding.
Fuse U.2 NVMe Speed with HDD Capacity. Qtier is Coming.
Maximize your storage efficiency without compromise. The TVS-h1277AX features hybrid bays that support both U.2 NVMe SSDs and traditional HDDs, allowing you to combine the speed of NVMe with the capacity of hard drives.
TVS-h877AX: 2 x U.2 NVMe PCIe 4.0 x4 slots
TVS-h1277AX: 4 x U.2 NVMe PCIe 4.0 x2 slots
Powerful AMD Ryzen™ PRO 7000 Series processor with 6 cores
The TVS-h1277AX is powered by the AMD Ryzen™ 5 PRO 7645 processor (Zen 4 architecture), delivering exceptional multitasking performance and energy efficiency. Combined with 64 GB DDR5 memory and 3 x 25GbE SmartNIC, it achieves outstanding sequential throughput and random IOPS for demanding enterprise workloads.
CPU
AMD Ryzen™ 5 PRO 7645 6-core/12-thread processor (Zen 4, up to 5.1 GHz)
Memory
64 GB DDR5-4800 (32 GB × 2), supports up to 192 GB (optional ECC supported)
Qtier for QuTS hero
Maximize storage efficiency. Move active data to high-performance SSDs and cold data to high-capacity HDDs.
Hot TierNVMe SSD
Warm TierSAS/SATA SSD
Cold TierSATA HDD
Intelligent Data Movement
NFS over RDMA | Unleash the True Potential of 25GbE
Eliminate CPU bottlenecks. NFS over RDMA transfers data directly between memory, delivering local NVMe-like responsiveness to your workstation.
PCIe Gen 4 Expandability for Future-Proof Upgrades
The TVS-h1277AX is equipped with three PCIe Gen 4 slots, enabling you to install 25GbE network cards or dedicated NVIDIA RTX™ GPU cards for AI inference and virtual machine GPU passthrough.
*Note: Slot 2 provides PCIe Gen 4 x8 width when Slot 1 is not in use.
Slot 1: PCIe Gen 4 x4
Slot 2: PCIe Gen 4 x8 (or x4)*
Slot 3: PCIe Gen 4 x4
Run VMs and Containers
With no additional fees, you can run multiple VMs of different OS on TVS-h1277AX. This allows you to deploy multi-tenant environments and applications to increase management efficiency and save hardware costs.
-
VMs
Securely run Windows®, Linux®, UNIX®, QuTScloud VMs using Virtualization Station Simply plug in a keyboard, mouse, and HDMI™ display to use the VM like a normal PC.
-
Containers
Run Docker®, LXD, Kata Containers and download Container Apps using Container Station.
-
VM High Availability
VM Live Migration and HA (High Availability) guarantee continuous operation and minimal downtime.
-
Network & Virtual Switch
Flexibly allocate virtual network resources and configure VLANs to ensure virtual services via the virtual network topology in Network & Virtual Switch.
High availability (HA) and failover with dual-NAS architecture
Avoid unplanned downtime and data loss.
Note: High Availability (HA) will be supported starting with QuTS hero h6.
Create a HA cluster with two TVS-h1277AX — one as the active server, and the other as the passive server. If an unexpected failure or issue with the active server occurs, the passive server provides immediate protection with automatic failover. This ensures continuous storage service and system availability.
-
Use the High Availability Manager app to easily configure, remove, or rebuild clusters.
-
Guaranteed data consistency
Real-time data sync between active and passive servers minimizes the risk of data loss (RPO).
-
Ensured continuity of critical business
The passive server takes over within 1 minute if the active server fails (RTO < 60 secs).
AI-powered enterprise search
-
Build a smart knowledge hub with RAG Search
TVS-h1277AX integrates the Qsirch search engine with RAG technology, cloud-based large language models (LLMs), and generative AI. This enables precise natural language searches across vast NAS file content, while generating summaries and actionable insights.
-
Full-text search
Searches for files based on file name, content, title, metadata, email title and body text, file path, and more.
-
Document preview
Preview the content of unopened documents, view keyword-relevant paragraphs, and check out a few relevant sentences related to the file subject.
-
Image search
Search for images by color or object. AI OCR recognizes and enables capturing text from images.
-
At-a-glance file distribution
Stay informed of storage utilization and distribution of data and files stored on the TVS-h1277AX via charts and analytics.
(TVS-h1277AX-R5-16G)
TVS-h1277AX-R5-16G
| CPU | AMD Ryzen™ 5 7000 series 6-core/12-thread processor, burst up to 5.1 GHz
AMD Radeon Graphics |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphic Processors | AMD Radeon™ Graphics |
| Floating Point Unit | |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| Hardware-accelerated Transcoding | |
| System Memory | 16 GB UDIMM DDR5 |
| Maximum Memory | 192 GB (4 x 48 GB) |
| Memory Slot | 4 x UDIMM DDR5 Support optional ECC memory For dual-DIMM configurations, you must use a pair of identical DDR5 modules. |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 8 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s + 4 x 2.5-inch U.2 NVMe Gen4 x2 slots |
| Drive Compatibility | 3.5-inch bays: 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives 2.5-inch bays: 2.5-inch U.2 solid state drives U.2 NVMe SSDs are only compatible with PCIe Gen4 and PCIe Gen5 SSDs. |
| Hot-swappable |
To enable hot-swap functionality of U.2 SSDs after system startup, the U.2 SSD must be installed before powering on the system. |
| SSD Cache Acceleration Support | |
| GPU pass-through | |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10 Gigabit Ethernet Port | 2 x 10GBASE-T (10G/5G/2.5G/1G/100M) |
| 25 Gigabit Ethernet Port | Optional via an adapter |
| Wake on LAN (WOL) | |
| Jumbo Frame | |
| PCIe Slot | 3 Slot 1: Gen 4 x 8 or Gen 4 x 4* Slot 2: Gen 4 x 4 Slot 3: Gen 4 x 4 *Slot 1 provides the width of PCIe Gen4 x8 when Slot 2 is not in use, and provides the width of PCIe Gen4 x4 when Slot 2 is in use. |
| USB 2.0 port | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 2 x Type-C USB 3.2 Gen 2 10Gbps |
| HDMI™ Output | 1, HDMI™ 1.4b (up to 4096 x 2160 @ 30Hz) |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | Power Status, HDD 1-8, U.2 SSD 1-4, Status, LAN, storage expansion port status |
| Buttons | Power, Reset, USB Auto Copy |
| Dimensions (HxWxD) | 225.2 × 369.9 × 319.8 mm |
| Weight (Net) | 10.98 kg |
| Weight (Gross) | 12.12 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 500W(x1), 100-240V
1 x 8 (6+2)-pin PCI-e cable |
| Fan | System fan: 3 x 80mm, 12VDC CPU fan: 2 x 60 mm, 12V DC |
| System Warning | Buzzer |
| Standard Warranty | 5 |
Note: Use only QNAP memory modules to maintain system performance and stability. For NAS devices with more than one memory slot, use QNAP modules with identical specifications and refer to the hardware user manual to install compatible QNAP memory modules.
Warning: Using unsupported modules may degrade performance, cause errors, or prevent the operating system from starting.
QNAP reserves the right to replace partial parts or accessories if the original is no longer available from its manufacturer/supplier. Any replacement would be fully tested and verified to meet strict compatibility and stability guidelines and will deliver identical performance to the original.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
Product images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product. Due to differences in monitors, colors of products may also appear different to those shown on the site.
Designs and specifications are subject to change without notice.
| SKU | TVS-h1277AX-R5-16G |
| Model # | TVS-h1277AX |
| Barcode # | 4711103091722 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.370m |
| Shipping Length | 0.370m |
Maunfacturer Warranty: 5 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
Model
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
Sale






