- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP TL-R400S 4-Bay 1U Rackmount SATA JBOD Expansion Unit
The QNAP TL-R400S is a compact 4-bay 1U rackmount SATA JBOD expansion unit designed to expand your storage capacity efficiently. Bundled with the QXP-400eS-A1164 PCIe SATA host card and an SFF-8088 to SFF-8088 SAS/SATA 6Gb cable, it ensures fast and reliable connectivity with your NAS or server.
- 4 Drive Bays: Supports up to 4 SATA drives for flexible storage expansion.
- QXP-400eS-A1164 PCIe SATA Host Card: Provides high-speed, stable interface between expansion unit and host.
- SFF-8088 to SFF-8088 SAS/SATA 6Gb Cable: Enables reliable data transfer and compatibility.
- 1U Rackmount Design: Fits standard 19-inch racks with a compact 1U height for space efficiency.
- JBOD Configuration: Flexible storage expansion without RAID constraints.
Enhance your storage infrastructure with the QNAP TL-R400S, offering scalable, high-speed, and reliable storage expansion in a compact rackmount form factor.
(TL-R400S)
TL-R400S
| Drive Bay | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Audio Alert On/Off Switch | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Host Interface | 1 x SFF-8088 |
| LED Indicators | HDD 1-4, Status, Link, Fan error |
| Buttons | Power switch |
| Dimensions (HxWxD) | 43.9 × 438.9 × 291.1 mm |
| Weight (Net) | 3.98 kg |
| Weight (Gross) | 5.38 kg |
| Max. number of HDDs/SSDs supported | 4 |
| Hard Drive Type | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Operating temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 100W PSU, 100 - 240V |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 25.07 W
Tested fully polulated with Seagate ST6000NM0024 hard drives.
|
| Fan Mode Switch | (Auto, high, medium, low) |
| Fan | 2 x 40mm, 12VDC |
| Sound Level | 22.1 db(A) |
| System Warning | Buzzer |
| Kensington Security Slot |
| SKU | TL-R400S |
| Model # | TL-R400S |
| Barcode # | 885022018246 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.540m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.040824000m3 |
Maunfacturer Warranty: 3 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
On
Sale
Sale
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
New
Model
Model
Synology RackStation SA3610 12-Bay Diskless NAS Xeon D-1567 16GB GbE(4), 10GbE(2), RPSU
$15,197.00 $20,999.00






