- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP TL-D1600S 16-Bay Desktop SATA JBOD Expansion Unit
The QNAP TL-D1600S is a 16-bay desktop SATA JBOD expansion unit designed to expand your storage capacity effortlessly. It comes bundled with the QXP-1600eS PCIe SATA host card and four SFF-8088 to SFF-8644 SAS/SATA 6Gb cables, providing seamless connectivity and high-speed data transfer for your existing NAS or server system.
- 16 Drive Bays: Supports up to 16 SATA drives for extensive storage expansion.
- QXP-1600eS PCIe SATA Host Card: Enables fast and reliable connectivity between the expansion unit and host system.
- 4 x SFF-8088 to SFF-8644 SAS/SATA 6Gb Cables: Provide high-speed data transmission and compatibility.
- JBOD Configuration: Just a Bunch Of Disks â flexible storage expansion without RAID configuration requirements.
- Desktop Form Factor: Compact design suitable for office or studio environments.
Enhance your storage capabilities with the QNAP TL-D1600S, delivering scalable, high-speed, and convenient SATA JBOD expansion.
(TL-D1600S)
TL-D1600S
| Drive Bay | 12 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s + 4 x 2.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch bays: 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives 2.5-inch bays: 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Audio Alert On/Off Switch | |
| Form Factor | Tower |
| Host Interface | 4 x SFF-8088 |
| LED Indicators | HDD 1-16, Status, Link, Fan error |
| LCD Display/ Button | |
| Buttons | Power switch |
| Dimensions (HxWxD) | 303.84 × 369.89 × 319.8 mm |
| Weight (Net) | 11.59 kg |
| Max. number of HDDs/SSDs supported | 16 |
| Hard Drive Type | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives (for 3.5-inch tray slots only) 2.5-inch SATA solid state drives |
| Operating temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 250W PSU, 100 - 240V |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 93.66 W
Tested with drives fully populated.
|
| Fan Mode Switch | (Auto, high, medium, low) |
| Fan | 3 x 92mm, 12VDC |
| Sound Level | 25 db(A) |
| System Warning | Buzzer |
| Kensington Security Slot |
| SKU | TL-D1600S |
| Model # | TL-D1600S |
| Barcode # | 885022018253 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 7.3000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.230m |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
Sale
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
Model
Synology RackStation SA3610 12-Bay Diskless NAS Xeon D-1567 16GB GbE(4), 10GbE(2), RPSU
$15,197.00 $20,999.00






