- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 1U short-depth rackmount TS-h765eU is designed for space-constrained environments, offering an efficient and reliable storage solution for various needs. Adopting the latest Intel® Atom x7000C Series processor, the TS-h765eU comes with four 3.5-inch drive bays and three E1.S / M.2 PCIe NVMe slots for exceptional expandability, making it an ideal NAS for high performance and multitasking demands. The TS-h765eU runs the ZFS-based QuTS hero operating system that ensures data integrity and WORM protection for data immutability.
-
Space-saving
The 1U short depth of only 292.1mm (12 inches) is suited for small media cabinets or wall-mount network racks.
-
DDR5 RAM
Built-in high-performance and low power consumption DDR5 RAM supports In-Band ECC (IBECC) for data reliability. Up to 16GB RAM can be installed.
-
Expand to two 10GbE ports
Flexibly upgrade to high-speed 10GbE by installing two E1.S to 10GbE network modules
-
Dual 2.5GbE as standard
Attain faster data transfer and backup speeds by enabling Port Trunking or
-
Easy storage expansion via USB
Connect a QNAP's short-depth USB JBOD to the TS-h765eU to support up to 144 TB capacity (using 24 TB HDDs in RAID 5).
-
Long-term supply
The TS-h765eU will be available and supported by QNAP for an extended period, up to 2031.
(TS-H765EU-8G)
| CPU | Intel Atom x7405C 4-core, up to 3.4GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| System Memory | 8 GB SODIMM DDR5 (1 x 8 GB), enabled in-band ECC |
| Maximum Memory | 16 GB (1 x 16GB) |
| Memory Slot | 1 x SODIMM DDR5 |
| Flash Memory | 8GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s 3 x E1.S up to 15mm (Pre-install adapter to support M.2 2280 for each slots) |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives E1.S NVMe PCIe SSDs M.2 2280 NVMe PCIe SSDs |
| Hot-swappable | (Not supported M.2 SSD) |
| M.2 Slot | 3 x E1.S up to 15mm (Pre-install adapter to support M.2 2280 for each slots) |
| SSD Cache Acceleration Support | |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via QXG-ES10G1T |
| Wake on LAN (WOL) | |
| Jumbo Frame | |
| USB 2.0 port | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 1 x Type-A USB 3.2 Gen 2 10Gbps |
| Form Factor | 1U Short Depth Rackmount |
| LED Indicators | Power/Status, LAN, USB, HDD1-4, E1.S/PCIe SSD1~3 |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 43 × 430 × 292.1 mm |
| Weight (Net) | 4.51 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 150W, 100-240V |
| Fan | 3 x 40mm |
| System Warning | Buzzer |
| Standard Warranty | 3 |
| Max. Number of Concurrent Connections (CIFS) - with Max. Memory | 1500 |
| SKU | TS-H765EU-8G |
| Barcode # | 885022028146 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 4.5000kg |
- Manufacturer Warranty
- 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
Model
Synology RackStation SA3610 12-Bay Diskless NAS Xeon D-1567 16GB GbE(4), 10GbE(2), RPSU
$15,197.00 $20,999.00






