- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(DS1821PLUS)
processor |
Processor model | AMD Ryzen V1500B |
|---|---|---|
| Processor architecture | 64-bit | |
| Processor clock | 4-core 2.2 GHz | |
| Hardware encryption engine (AES-NI) | ||
Memory |
System memory | 4 GB DDR4 ECC SODIMM |
| Pre-installed memory modules | 4 GB (4 GB x 1) | |
| Total memory slots | 2 | |
| Maximum memory capacity | 32 GB (16 GB x 2) | |
| Remarks |
|
|
Storage device |
Number of Disk Slots | 8 |
| Maximum number of disk bays for installing expansion units | 18 (DX517 x 2) | |
| M.2 disk bay | 2 (NVMe) | |
| Compatible Disk Type* |
|
|
| Maximum single storage capacity* | 108 TB | |
| Disk hot swap support | ||
| Remarks |
|
|
External port |
RJ-45 1GbE network port | 4 (Support Link Aggregation / Failover) |
| USB 3.0 port | 4 | |
| eSATA port | 2 | |
PCIe |
PCIe expansion | 1 x Gen3 x8 slot (x4 link) |
File system |
Internal disk |
|
| External disk |
|
|
| Remarks | exFAT Access needs to be purchased separately from the Kit Center. | |
Exterior |
Size (height X width X depth) | 166 mm x 343 mm x 243 mm |
| weight | 6 kg | |
other projects |
System fan | 120 mm x 120 mm x 2 pcs |
| Fan mode |
|
|
| Replaceable system fan | ||
| The front panel LED indicator can adjust the brightness | ||
| Automatic power recovery | ||
| Noise value* | 22.2 dB(A) | |
| Timer switch | ||
| Wake on LAN | ||
| Power supply/transformer | 250 W | |
| AC input voltage | 100 V to 240 V AC | |
| Current frequency | 50/60 Hz, single frequency | |
| Power consumption power* | 59.8 W (Access) 26.18 W (HDD hibernation) |
|
| British Thermal Unit | 204.05 BTU/hr (Access) 89.33 BTU/hr (HDD Hibernation) |
|
| Remarks |
|
|
temperature |
Operating temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage temperature | -20°C to 60°C (-5°F to 140°F) | |
| Relative humidity | 5% to 95% RH | |
Certification body |
|
|
Warranty |
Hardware warranty for 3 years, which can be extended to 5 years coverage- | |
| Remarks | The warranty period starts from the date of purchase stated on the purchase receipt. | |
surroundings |
RoHS compliant | |
Package contents |
|
|
| SKU | DS1821PLUS |
| Barcode # | 846504001071 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.460m |
| Shipping Length | 0.320m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP QVP-41C 4-Bay Diskless J6412 8GB High-Performance NVR for Home, SMBs & SOHO
$1,499.00 $1,784.00





