You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DiskStation DS218play
Your personal multimedia library

Ideal Entertainment Center with 4K Ultra HD Capability
Designed for multimedia enthusiasts, DS218play supports real-time transcoding of 4K Ultra HD source content. With the availability of centralized management, DS218play is ideal for fast file sharing and reliable backup for all types of devices.

Enjoy 4K videos on the go
Access and stream your 4K media content anytime and anywhere. DS218play supports 4K live transcoding via Video Station and DS video, allowing 4K videos to be instantly converted and played on TV, smartphone, and other media players that originally do not support Ultra HD formats.

Multimedia powerhouse
Access your multimedia content anytime, anywhere with an intuitive web-based interface.

Seamless integration with your mobile devices
Synology mobile applications are designed to allow quick and secure access to your data wherever you are.
Easy file access with QuickConnect
Access files on your Synology NAS over the Internet without the hassle of setting up port forwarding rules, DDNS, or other complicated network settings. QuickConnect allows you to connect via a simple customizable address (e.g. https://customID.quickconnect.to), so that you can instantly access media and work files on any Windows/Mac/Linux computer, laptop, or mobile device without additional charge.


(DS218Play)
Technical Details
| Model | Synology DiskStation DS218PLAY |
|---|---|
| Classification | Home to Small Office |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 2 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (2), 2.5" supported by optional adapter |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | No |
| Processor | Realtek RTD1296 quad-core |
| CPU Clock Speed | 1.40GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 1GB / 1GB |
| Memory Type | DDR4 |
| USB Port | Yes |
| External Port Configuration | USB 3.0 (2) |
| LAN | Gigabit x1 |
| Wireless | Optional USB Dongle |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | Yes |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Adapter (1), RJ45 Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 165 x 100 x 225.5 |
| Weight (Kg) | 0.870 |
| SKU | DS218Play |
| Barcode # | 846504002887 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.009396000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
QNAP QVP-41C 4-Bay Diskless J6412 8GB High-Performance NVR for Home, SMBs & SOHO
$1,499.00 $1,784.00





