- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Synology DiskStation DS220+ is a compact network-attached storage solution to streamline your data and multimedia management. It features smooth data sharing, video streaming, and photo indexing, as wellas well-rounded data protection and recovery options.
- Powerful 2-bay all-round storage solution for small businesses
- 2GB DDR4 onboard memory expandable up to 6GB with DDR4 non-ECC SO-DIMM 4 GB (D4NESO-2666-4G)
- Organize and stream your music, video, and photo collections across all your devices
- Maximum IP camera: 25 (total of 750 FPS at 720p, H.264) (includes two free camera licenses; additional cameras require the purchasing of additional licenses)
- Back up critical data and reduce your Recovery Time Objective (RTO) with Snapshot Replication
(DS220PLUS)
TECHNICAL DETAILS
| Model | Synology DS220+ |
|---|---|
| Classification | Home to Business Workgroup |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 2 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (2), 2.5" |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Storage Capacity (Max) | |
| Hot Swap Bays | Yes |
| Processor | Intel Celeron J4025 2-core |
| CPU Clock Speed | 2.00GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 2GB / 6GB |
| Memory Type | DDR4 |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | Yes |
| External Port Configuration | USB 3.0 port x 2 |
| LAN | Gigabit x 2 |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | 92 x 92 x 25 |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Adapter (1), RJ45 Cable (2) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 108.0 x 165.0 x 232.2 |
| Weight (Kg) | 1.300 |
| Warranty | 2 YEARS |



| SKU | DS220PLUS |
| Barcode # | 4711174723478 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 2.7000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.010530000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
QNAP QVP-41C 4-Bay Diskless J6412 8GB High-Performance NVR for Home, SMBs & SOHO
$1,499.00 $1,784.00





