- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Build a private cloud for your home
DS420j is a 4-bay desktop NAS designed for home data backup, file syncing, and sharing. Supporting up to 64 TB raw capacity, you can easily centralize all your multimedia collections.
- 4-bay home NAS with over 60 TB raw capacity support, suitable for data backup and file sharing
- 64-bit 4-core 1.4 GHz processor and 1 GB DDR4 memory
- Over 112 MB/s encrypted sequential reading and writing throughput
- Easy-to-deploy surveillance solution that supports up to 16 IP cameras
- Energy-saving design with only 7.88 W consumed in hibernation mode
- Backed by Synology 2-year limited warranty

(DS420J)
Technical Details
| Model | Synology DS420J |
|---|---|
| Classification | Home to Small Office |
| Form Factor | Tower |
| Scalable | No |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 4 |
| Drive Bay Configuration (#) | 3.5" (4), 2.5" |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | No |
| Processor | Realtek RTD1296 4-core |
| CPU Clock Speed | 1.40GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 1GB / 1GB |
| Memory Type | DDR4 |
| USB Port | Yes |
| eSATA Port | No |
| External Port Configuration | USB 3.0 (2) |
| LAN | Gigabit x1 |
| Wireless | Optional USB Dongle |
| AV Output | None |
| LCD Display Panel | No |
| Cooling Fan | 80mm x 2 |
| Software | Synology DSM |
| Package Contents | Main Unit (1), Accessory Pack (1), AC Power Adapter (1), RJ45 Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 184 x 168 x 230 |
| Weight (Kg) | 2.210 |
| Warranty | 2 YEARS |
| SKU | DS420J |
| Barcode # | 846504003723 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 4.4000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.017400000m3 |
Manufacture warranty: 2 Years
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP QVP-41C 4-Bay Diskless J6412 8GB High-Performance NVR for Home, SMBs & SOHO
$1,499.00 $1,784.00





