- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Enterprise storage drives for Synology systems
Synology HAT5300 HDD offers class-leading performance thanks to tight integration with DSM and Synology hardware. With over 400,000 hours of in-house validation testing and backed by Synology’s 5-year limited warranty, the HAT5300 series brings unmatched reliability to Synology deployments.
- Up to 274 MB/s sustained data transfer
- Up to 23% faster sequential read in Synology NAS
- Purpose-built for Synology servers running 24/7
- Automatic firmware updates with DSM
(HAT5300-4T)
Technical Details
| Model | HAT5300-4T |
|---|---|
| Platform | Internal |
| Classification | Enterprise |
| Capacity | 4.0 TB |
| Rotation Speed (RPM) | 7200 |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| MTBF (Hours) | 2,000,000 |
| Powered | SATA |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 26.1 x 101.85 x 147 |
| Weight (Kg) | .693 |
| Warranty | 5 years |
| SKU | HAT5300-4T |
| Barcode # | 846504004133 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.040m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





