Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Seagate Exos X18 12TB 3.5in 512E/4KN SATA Enterprise Hard Drive [ST12000NM000J]
Seagate manufactures hard drives that specifically address the demand for hyperscale cloud scalability. As the flagship of the Seagate X class, the Exos X18 enterprise hard drives are the highest-capacity hard drives in the fleet.
Market-leading 18 TB HDD
offering the highest capacity available for more petabytes per rack
Highly reliable performance
with enhanced caching, making it the logical choice for cloud data centre and massive scale-out data centre applications
Hyperscale SATA model
tuned for large data transfers and low latency
PowerBalance
feature optimises Watts/TB
Maximise total cost of ownership savings
through lower power and weight with helium sealed-drive design
Proven helium side-sealing
weld technology for added handling robustness and leak protection
Digital environmental sensors
to monitor internal drive conditions for optimal operation and performance
Data protection and security
Seagate Secure features for safe, affordable, fast and easy drive retirement
(ST12000NM000J)
| Product Description | Seagate Exos X18 ST12000NM000J - hard drive - 12 TB - SATA 6Gb/s |
| Type | Hard drive - internal |
| Capacity | 12 TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
| Buffer Size | 256 MB |
| Spindle Speed | 7200 rpm |
| Features | PowerChoice, Low Halogen, Super Parity, Hot-Plug Support, PowerBalance, advanced format 512e, advanced format 4Kn, Organic Solderability Preservative, Seagate Fast Format, Conventional magnetic recording (CMR), Helium Sealed-Drive Design |
| Dimensions (WxDxH) | 101.85 mm x 147 mm x 26.1 mm |
| Weight | 650 g |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
| SKU | ST12000NM000J |
| Barcode # | 763649139141 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.150m |
DeviceDeal Three Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





