- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

WESTERN DIGITAL 18TB GOLD 512 MB 3.5IN SATA 6GB/S 7200RPM
(WD181KRYZ)
| Brand | WD |
|---|---|
| Series | Gold |
| Model | WD181KRYZ |
| Interface | SATA 6.0Gb/s |
|---|---|
| Capacity | 18TB |
| RPM | 7200 RPM |
| Cache | 512MB |
| Features | Conquer tough workloads with enterprise-grade WD Gold HDDs. Available in 1TB to 18TB capacities Enhanced reliability with up to 2.5M hours MTBF Specifically designed for use in enterprise-grade data centers and storage systems Improve performance with our vibration protection technology HelioSeal technology delivers high capacities with a low power draw [12TB and above] Energy Assisted Magnetic Recording (EAMR) and Triple State Actuator (TSA) (in 16TB capacities and above) |
|---|---|
| Usage | For Enterprise Storage |
| Form Factor | 3.5" |
|---|---|
| Height (maximum) | 26.10mm |
| Width (maximum) | 101.60mm |
| Length (maximum) | 147.00mm |
| SKU | WD181KRYZ |
| Barcode # | 718037875804 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.7400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





