$1,299.00
Stock Availability
🟢Live
Sold Out
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Seagate Exos X20 20TB 3.5" 512e/4Kn SATA3 Enterprise Hard Drive
- Storage Capacity: 20TB
- Cache: 256MB
- RPM: 7200
- 512e Sector Size: 512
- Interface: SATA 6Gb/s
- Random Read/Write 4K QD16 WCD (IOPS): 168/550
- Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s, MiB/s): 285/272
- Average Latency (ms): 4.16
- Interface Access Speed (Gb/s): 6, 3
- MTBF: 2.5 Million hours
- ST20000NM007D
- 5 Years Limited Warranty
(ST20000NM007D)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 20TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA |
| Misc. | |
| Product Family | Exos |
| RPM | 7200RPM |
| Series | Exos X20 |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 670 g |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s, MiB/s) | 285/272 |
| Random Read/Write 4K QD16 WCD (IOPS) | 168/550 |
| SKU | ST20000NM007D |
| Barcode # | 8719706031554 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.7300kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





