- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Synology Enterprise Series 3.5" 12TB SAS Hard Disk Drive - HAS5310-12T - Storage Capacity: 12TB - Form Factor: 3.5" - RPM: 7200 rpm - Interface: SAS 12 Gb/s - Features: Maximum Durability and Strong Data Protection, Perfect for Scalable and High-Availability Systems - HAS5310-12T
· 12TB Storage Capacity
· 3.5" Form Factor
· SAS-3 12 Gb/s Interface
· 512MB Cache
· 7200 rpm
· 2.5 Million Hours MTBF
· Up to 281 MB/s Sustained Transfer Rate
Designed to meet the capacity, efficiency, and reliability needs of modern enterprise deployments, the 12TB HAS5310 SAS-3 3.5" Internal Enterprise HDD from Synology empowers host systems to serve large pools of concurrent clients. The HAS5310 has passed 200,000 hours of testing on Synology hardware, has a Mean Time to Failure (MTTF) rating of 2.5 million hours, and a yearly workload rating of 550TB. Also featured is a storage capacity of 12TB, a SAS-3 12 Gb/s interface, a 512MB cache, and a rotational speed of 7200 rpm, all of which help to ensure uninterrupted data transfers with sustained speeds of up to 281 MB/s.
(HAS5310-12T)
Hardware Specifications
| General | |
| Capacity | 12 TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12 Gb/s |
| Performance | |
| Rotational Speed | 7,200 rpm |
| Maximum Sustained Data Transfer Speed (Typ.) | 281 MB/s |
| Reliability | |
| Warranty | 5 Years |
| Notes | The warranty period starts from the purchase date as stated on your purchase receipt. |
| Power Consumption | |
| Active Idle (Typ.) | 3.76 W |
| Random Read / Write (4KB Q1) (Typ.) | 7.95 W |
| Notes | Power consumption may differ according to configurations and platforms. |
| SKU | HAS5310-12T |
| Barcode # | 846504006113 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





