$999.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Western Digital WD Ultrastar 16TB 3.5" Enterprise HDD SATA 512MB 7200RPM 512E SE NP3 DC HC550 24x7 Server 2.5mil hrs MTBF
(0F38462)
Specifications
| Cache | 512MB |
| Capacity | 16 TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA |
| Misc. | |
| Product Family | Ultrastar |
| RPM | 7200 RPM |
| Series | DC HC 550 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Weight | 690 g |
| SKU | 0F38462 |
| Barcode # | 718037846910 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
DeviceDeal Three Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
QNAP TS-464 4-BAY NAS Intel® Celeron® N5095 8GB RAM , 2.5GbE(2), M.2(2), PCIe - TS-464-8G
$1,049.00 $1,599.00
On
Sale Top
Seller
Sale Top
Seller





