- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Seagate Exos X18 16TB Enterprise HDD - CMR 3.5 Inch Hyperscale SATA 6Gb/s, 7200 RPM, 512e and 4Kn FastFormat, Low Latency with Enhanced Caching (ST16000NM000J)
(ST16000NM000J)
| Cache | 256MB |
| Capacity | 16TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Misc. | |
| Product Family | Exos |
| RPM | 7200RPM |
| Series | Exos X18 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Weight | 670g |
| Bytes per Sector | 512 |
| Max. Sustained Transfer Rate OD (MB/s, Mib/s) | 261/249 |
| SKU | ST16000NM000J |
| Barcode # | 8719706020534 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.150m |
DeviceDeal Three Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





