- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Seagate ST2000NM017B Exos 7E10 2TB 3.5" 512e/4Kn SATA Enterprise Hard Drive
- Interface: SATA 6GB/s
- Capacity: 2TB
- Cache: 256MB
- MTBF: 2,000,000 Hours
- Spindle Speed: 7200 RPM
- Max Sustained Transfer Rate OD: 226 MB/s
- 512e/4Kn (Fast Format) SATA
- ST2000NM017B
(ST2000NM017B)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 2TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA |
| Misc. | |
| Product Family | Exos |
| RPM | 7200 |
| Series | Exos 7E10 |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 620 g |
| Bytes per Sector | 512 |
| Max. Sustained Transfer Rate OD | 226MB/s |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| SKU | ST2000NM017B |
| Barcode # | 8719706022057 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
Manufacturer Warranty : 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





