Don't pay: $50.00
$20.00
SAVE $30.00 (60%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AMB582GL)
Battery Information
| Battery Included | Yes |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Windows | |
| Mac OS |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | AMB582GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | AMB582GL |
| Product Name | Midsize Comfort Multi-Device Antimicrobial Wireless Mouse |
| Brand Name | Targus |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 59 g |
| Height | 38.6 mm |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 104.9 mm |
| Product Color | Black |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Right-handed Only |
| Bluetooth Version | 5 |
| Mouse Size Class | Mid Size |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| SKU | AMB582GL |
| Barcode # | 92636353063 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





