- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

-
Quiet Clicks and an 8,000 DPI track-on-glass94 mm minimum glass thickness. sensor
-
Logitech Quiet Clicks deliver satisfying, soft tactile feedback with 90% less click noise
-
MagSpeed electromagnetic scroll wheel for a high performance experience with zero distraction
-
MagSpeed Electromagnetic scrolling is precise enough to stop on a pixel and quick enough to scroll 1,000 lines per second
-
MX Master 3S stays powered for up to 70 days on a full charge – and gets three hours of use from a one-minute quick charge
-
USB-C charging
-
Ergonomic design allows to work comfortably with an ergonomic silhouette crafted to support your palm and fingers
(910-006561)
Specifications
| Battery Type | Rechargeable Li-Po (500 mAh) battery |
| Connectivity | 2.4GHz wireless / Bluetooth |
| Dimensions | 125mm x 84mm x 51mm |
| Interface | USB / Bluetooth |
| Operating System | Windows/iOS |
| Series | MX MASTER 3S |
| Supported OS | Windows/iOS |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 141g |
| SKU | 910-006561 |
| Barcode # | 5800635053990 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.060m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





