- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Kensington Expert Mouse Wireless Trackball - DiamondEye Optical Tracking - Connection via Bluetooth or USB Nano receiver - 4 programmable buttons - Scroll ring - Detachable Wrist rest
(72359)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
General Information
| Product Type | Trackball |
| Manufacturer Part Number | 72359 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Expert Mouse® Wireless Trackball |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Expert Mouse |
| Brand Name | Kensington |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 612.3 g |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 154.9 mm |
| Depth | 203.2 mm |
| Product Color | Black |
Pointing Device
| Movement Detection | DiamondEye |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Ring |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| SKU | 72359 |
| Barcode # | 85896723592 |
| Brand | KENSINGTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





