- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech Wireless Mouse M185
A simple, reliable mouse with plug-and-play wireless, a 1-year battery life and a 3-year limited hardware warranty.
|
Logitech M185 Wireless Mouse - Grey - 2.4GHz Wireless Technology - 1000DPI - 3 Buttons - Optical Sensor - Compatible OS: Windows XP/Vista/7/8, Mac OS X 10.5 or later, Linux Kernel - 910-002255 - 3 Years Limited Warranty
(910-002255)
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Product Color | Grey |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Maximum Battery Run Time | 1 Year |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-002255 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M185 |
| Product Name | M185 Mouse |
| Brand Name | Logitech |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Features | Contour |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| SKU | 910-002255 |
| Barcode # | 097855074836 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






