Don't pay: $5,096.00
$3,486.00
SAVE $1,610.00 (32%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TT Printer ZT421; 6", 203 dpi, UK/AU/JP/EU Cords, Serial, USB, 10/100 Ethernet, Bluetooth 4.1/MFi, USB Host, EZPL Specifications are provided for reference and are based on testing the ZT421™ printer using genuine Zebra® supplies. Results may vary in actual application settings or when using other-than-recommended Zebra supplies. Zebra recommends always qualifying any application with thorough testing.
(ZT42162-T0P0000Z)
Memory
| Standard Memory | 256 MB |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
Media Types & Handling
| Maximum Roll Diameter | 203 mm |
| Media Type | Gap |
| Label | |
| Notch | |
| Die-cut Label | |
| Black Mark | |
| Continuous Label | |
| Maximum Label Width | 178 mm |
| Maximum Label Length | 990.60 mm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 20.41 kg |
| Height | 324 mm |
| Width | 336 mm |
| Depth | 495 mm |
General Information
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZT42162-T0P0000Z |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZT421 |
| Product Name | ZT421 Industrial Printer |
| Brand Name | Zebra |
Technical Information
| Application/Usage | Industrial |
| Maximum Print Width | 167.64 mm (6.60") |
| Recommended Use | Label Print |
| Maximum Mono Print Speed | 305 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Length | 2590.80 mm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| SKU | ZT42162-T0P0000Z |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 25.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





