- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DEM-431XT 10GBase-SR SFP+ Transceiver (Multimode 850nm) - 300m
DEM-431XT
Network - Transceivers
Features
D-Link’s 10G SFP+ Module series are hot-swappable SFP+ transceivers that plug into SFP+ slots on switches and support 10G Ethernet. The D-Link 10GBASE SFP+ Module Series transceivers offer a wide variety of 10G Ethernet connectivity options for data centres, enterprise wiring closets, and service provider transport applications. The transceivers use the Enhanced Small Form-factor Pluggable format (SFP+). The SFP+ form factor is smaller than other form factors such as Xenpak, X2, and 10G XFP, ensuring lower costs, lower power disruption, and higher port density. They provide the necessary signal amplification for data to be transmitted to the network cable from the port, and vice versa.
- Standard Compliance: IEEE-802.3ae
- Fibre media Support: Multi-mode
- Speed: 10Gbps
- Connector: Duplex LC Connector
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DEM-431XT)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DEM-431XT |
| Barcode # | 790069353147 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000650000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





