- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WD ELEMENTS SE
SIMPLE, PLUG-AND-PLAY PORTABLE STORAGE
WD Elements™ SE portable storage offers high-capacity to go, fast data transfer rates and universal connectivity with USB 2.0 and USB 3.0 devices. The small, lightweight drive features up to 4TB of storage with WD quality and reliability.
USB 3.0 and USB 2.0 compatibility
Get compatibility with USB 3.0 computers and backward compatibility with USB 2.0 computers in this single drive.
Improve PC performance
When your internal hard drive is almost full, your PC may slow down. Don’t delete files. Instead, free up space on your internal hard drive by transferring files to the WD Elements SE portable storage to get your laptop moving again.
WD quality inside and out
WD Elements™ SE portable storage with enclosure is built to meet WD's demanding requirements for durability, shock tolerance and long-term reliability to help protect the data that's important to you.
HIGH CAPACITY IN A COMPACT DESIGN
The small, lightweight design of WD Elements SE portable storage offers up to 4TB capacity, making it an ideal, on-the-go companion to take files with you.

WD DISCOVERY ENABLED
WD Discovery software helps manage WD Drive Utilities (sleep timer, LED control) and disk formatting.

WD Elements SE 1TB USB 3.0 Portable External Hard Drive WDBEPK0010BBK-WESN - 2.5" - USB - Elements SE - 2 Years Limited Warranty
(WDBEPK0010BBK)
Specifications
| Cache | |
| Capacity | 1TB |
| Colour | Black |
| Form Factor | Portable |
| Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Elements SE |
| Raid | |
| Series | Elements SE |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 130g |
| SKU | WDBEPK0010BBK |
| Barcode # | 718037859422 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000560000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.wdc.com/
1800 429 861
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





