- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC USB 2. Type A to Type B Cable - Male to Male is mostly used to connect a USB Type B enabled peripheral such a Hard drive, Printer, Scanner, Docking Station etc to host computer through a USB port. The cable is also backwards compatible with USB 1.1 specifications.
PRODUCT SPECIFICATION
* Compliant with USB 2.0 Specification. Backwards compatible with USB 1.1.
* Foiled and braided shielded to reduce EMI/RFI interference.
* Twisted pair construction for reduced cross talk.
* (1) Type A Male & (1) Type B Male Connector.
PRODUCT FEATURE
* Comes in Various Lengths.* Black Colour, Moulded Design.* Warranty: Life Time.* Retail Poly bag Packaging.
(USB2-03-AB)
| SKU | USB2-03-AB |
| Barcode # | 9319866027511 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





