- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR2400FP1)
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 112.20 kg |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 2056.9 mm |
| Width | 599.9 mm |
| Depth | 1059.9 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1000.17 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 459.94 kg |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | AR2400FP1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Netshelter SV Rack Cabinet |
| Product Line | NetShelter SV |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AR2400FP1 |
| Barcode # | 731304302049 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 220.6300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






