- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR109SH6)
Miscellaneous
| Compatibility | Side-to-Side Airflow |
| Assembly Required | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.69 kg |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 9U |
| Height | 485 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 90.91 kg |
| Rack Depth | 528 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Application/Usage | Airflow System |
| Networking | |
| Features | Side-to-side Airflow |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | AR109SH6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter WX 9U Single Hinged Wall-Mount Enclosure 600mm Deep |
| Product Line | NetShelter WX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AR109SH6 |
| Barcode # | 731304402718 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 44.9100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






