Don't pay: $398.00
$341.00
SAVE $57.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
VFS-DH
Dual display side-by-side mount with a freestanding base. Max load: 12kg per display
The VFS-DH dual horizontal freestanding desk mount is an ideal accessory for any dual monitor application. Being able to mount two screens side by side with such versatility of movement creates a superior workspace for optimum productivity. Both monitors can be independently and infinitely adjusted up to 20° in any direction and can also be rotated between landscape and portrait screen orientations. The unique QuickShift™ lever provides independent horizontal adjustment without the need for a single tool. An elegant design with a footprint so small, at just 422mm x 305mm leaving your desk clear of clutter with the flexibility to be located anywhere on the desk.
- Green Star - Office Interiors compliant product
- Suitable for displays up to 27" in a side-by-side landscape configuration (measured diagonally)
- Improves ergonomics of any work place
- Freestanding unit, can be placed anywhere and moved around easily
- Both monitors can be adjusted independently using the QuickShift™ mechanism
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(VFS-DH)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | VFS-DH |
| Barcode # | 881493003507 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 6.0700kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.520m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.020808000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





