Don't pay: $746.00
$651.00
SAVE $95.00 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(24-547-003)
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
Product Information
| Application/Usage | Institute |
| Pencil | |
| School | |
| Student | |
| Reading | |
| Classroom | |
| Features | Tablet Slot |
| Pencil Tray | |
| Hand-brake System | |
| Durable | |
| Cup Holder | |
| Compact | |
| Backpack Hook | |
| Maximum Load Capacity | 6.80 kg |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | X-shaped |
| Table Top Width | 609.60 mm |
| Number of Legs | 4 |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Table Top Depth | 558.80 mm |
| Top Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Base Color/Finish | Melamine Laminate |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Edge Color/Finish | Polyurea |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 736.60 mm |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 1117.60 mm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.06 kg |
| Height | 1143 mm |
| Color/Finish | White |
| Silver |
General Information
| Product Type | Student Desk |
| Manufacturer Part Number | 24-547-003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | LearnFit Sit-Stand Desk, Short |
| Product Line | LearnFit |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 24-547-003 |
| Barcode # | 698833057133 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 16.5000kg |
| Shipping Width | 0.660m |
| Shipping Height | 0.268m |
| Shipping Length | 0.840m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





