- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(28-514-800)
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
General Information
| Product Type | Wall Mount |
| Manufacturer Part Number | 28-514-800 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Model | 28-514-800 |
| Product Name | Neo-Flex Dual Monitor Wall Mount |
| Product Line | Neo-Flex |
| Brand Name | Ergotron |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 22.60 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 61 cm (24") |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Compatibility | LCD Monitor: < 24" |
| Certifications & Standards |
|
| SKU | 28-514-800 |
| Barcode # | 698833007336 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 5.3000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.790m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





