Don't pay: $419.00
$346.00
SAVE $73.00 (17%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-353-026)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility | LCD Screen |
| Assembly Required | No |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
General Information
| Product Type | Wall Mount |
| Manufacturer Part Number | 45-353-026 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | LX Sit-Stand Wall Mount LCD Arm |
| Product Series | LX |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.99 kg |
| Height | 50.8 cm |
| Depth | 83.8 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 100 |
| 200 x 200 | |
| 100 x 100 | |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Polished Aluminum |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Features | Anti-theft |
| Locking System | |
| Pan | |
| Rotate | |
| Scratch Resistant | |
| Tilt | |
| Maximum Load Capacity | 11.34 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 106.7 cm (42") |
| Minimum Load Capacity | 3.18 kg |
| SKU | 45-353-026 |
| Barcode # | 698833028492 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 5.7200kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.190m |
| Shipping Length | 0.558m |
| Shipping Cubic | 0.029686000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
New
Model
Model





