Don't pay: $38.60
$28.00
SAVE $10.60 (27%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F2CU029BT1M-BLK)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| Cable Length | 91.44 cm |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Hard Drive |
| Smartphone | |
| MacBook | |
| Chromebook | |
| Features | Charging |
| Reversible | |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 Type A - Male |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | F2CU029BT1M-BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com/au |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | 3.1 USB-A to USB-C Cable (USB Type-C) |
| Brand Name | Belkin |
| SKU | F2CU029BT1M-BLK |
| Barcode # | 745883692309 |
| Brand | BELKIN |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





