- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(CM-110-KKWO1)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 Type A |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 92 g |
| Height | 38 mm |
| Width | 62.8 mm |
| Depth | 116.7 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Gaming Mouse |
| Manufacturer Part Number | CM-110-KKWO1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.coolermaster.com |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Product Model | CM110 |
| Product Name | CM110 Gaming Mouse |
| Product Series | CM |
| Brand Name | Cooler Master |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China RoHS |
| RoHS | |
| WEEE | |
| Taiwan RoHS |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Number of Total Buttons | 6 |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Rugged | Yes |
| Movement Resolution (dpi) | 6000 |
| SKU | CM-110-KKWO1 |
| Barcode # | 471951207816 |
| Brand | COOLER MASTER |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.192m |
| Shipping Cubic | 0.001613000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





