- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech Mouse M90
|
With plug-and-play simplicity and optical tracking, you get a great value and reliable, comfortable control of your computer. ![]() Simple to set up and use Setup is fast and easy—just plug the cable into a USB port. There’s no software to install. And since it’s corded, you can just plug the cable into a USB port and use it right away. ![]() Full-size comfort, ambidextrous design Designed to keep either hand happy. So you’ll feel comfortable, even after hours of use. ![]() Optical tracking You’ll enjoy responsive, smooth cursor control, precise tracking and easy text selection thanks to optical tracking. ![]() Built by Logitech This mouse comes with the quality and design we’ve built into more than a billion mice, more than any other manufacturer. |
Logitech M90 Optical Mouse 1000dpi USB - Full-size comfort - Ambidextrous design - USB connection - 910-001795 - 3 years limited hardware warranty
(910-001795)
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Weight (Approximate) | 400 g |
| Height | 113 mm |
| Width | 60 mm |
| Depth | 30 mm |
| Product Color | Black |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-001795 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M90 |
| Product Name | M90 Wired Mouse |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 910-001795 |
| Barcode # | 097855066756 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000650000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










