- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
|
Logitech Wireless Mouse M235 |
|
|
Contoured design Designed to keep either hand happy. Soft side grips and a comfortable shape—so you’ll feel good, even after long hours of use. |
1-year battery life You can go for a year without battery hassles. An On/Off switch and smart sleep mode extend battery life, while an indicator light eliminates surprises.* |
|
Logitech reliability You get the high quality and reliability that have made Logitech the global leader for mice—plus a three-year limited hardware warranty. |
Logitech® Advanced Optical Tracking Enjoy precise clicking and pointing—on surfaces other optical mice can’t handle—while navigating your favorite websites thanks to Logitech Advanced Optical Tracking. |
|
Logitech Unifying receiver The tiny receiver stays in your laptop. Plus, you can easily add a compatible wireless mouse or keyboard—without the hassle of multiple USB receivers. |
|
Logitech M235 Wireless Mouse - Colt Glossy - Contoured design - 3 buttons - 1000 DPI - Advanced 2.4GHz wireless connectivity via USB receiver - 12 month battery life - 910-003384 - 12 months limited hardware warranty
(910-003384)
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Product Color | Colt Gray |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-003384 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M235 |
| Product Name | Wireless Mouse M235 |
| Brand Name | Logitech |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Features | Contour |
| Battery Indicator | |
| Rubber Grip | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 25 m |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| SKU | 910-003384 |
| Barcode # | 5099206029347 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.001576000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





