Don't pay: $24.00
$23.00
SAVE $1.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech M185 Wireless Mouse - Red - Logitech Advanced 2.4 GHz Wireless Connectivity - Plug & Play Design - Comfy Contoured Design - Up to 1 Year Battery Life - 3 Total Buttons - Advanced Optical Tracking Sensor - Battery Type: 1x AA - Wireless Range: Approx 10m - USB Receiver - 910-002503 - 3 Years Limited Warranty
(910-002503)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 76.6 g |
| Height | 38.1 mm |
| Width | 99.1 mm |
| Depth | 61 mm |
| Product Color | Red |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Features | Contour |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-002503 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M185 |
| Product Name | M185 Mouse |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| SKU | 910-002503 |
| Barcode # | 97855075772 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001150000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





