- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
You've Reached the Top
The incomparable CORSAIR K100 RGB Optical-Mechanical Gaming Keyboard combines stunning aluminum design with
per-key RGB lighting and a 44-zone LightEdge. Powerful CORSAIR AXON Hyper-Processing Technology enables
unparalleled capabilities such as 4,000Hz polling.
Exclusive CORSAIR OPX RGB Optical-Mechanical Keyswitches
CORSAIR OPX RGB optical-mechanical keyswitches, guaranteed for 150 million keypresses, offer hyper-fast 1.0mm actuation while registering keypresses up to 4x faster than standard mechanical gaming keyboards thanks to AXON, housed in durable double-shot PBT keycaps.

(CH-912A01A-NA)
Specifications
| Battery Type | No |
| Connectivity | Braided Cable |
| Dimensions | |
| Interface | USB 2.0 Type-A |
| Mouse Bundle | No |
| Operating System | |
| Series | K100 |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.31kg |
| Additional colored and textured keycaps | FPS / MOBA |
| HID Keyboard Report Rate | 4000Hz |
| Key Switches | CORSAIR OPX |
| Keyboard Backlighting | RGB |
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
| Keyboard Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Macro Keys | 6 |
| Matrix | 110 Keys |
| Media Controls | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller, iCUE Control Wheel |
| Number Onboard profiles | Up to 200 depending on complexity |
| On-Board Memory | 8MB |
| Size(Full/TKL) | Extended |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Wrist Rest | Included, magnetic detachable, cushioned with soft textured leatherette cover |
| SKU | CH-912A01A-NA |
| Barcode # | 840006621942 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.3100kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





