Don't pay: $329.00
$206.00
SAVE $123.00 (37%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair K70 RGB PRO Mechanical Gaming Keyboard
- Cherry MX RGB Red
- Switch Type: Cherry MX RGB Red Mechanical
- Keycaps: PBT Double-shot
- Form Factor: Full-Size
- Polling Rate: Up to 8,000Hz Hyper-Polling
- Macro Keys: FN + Key Combination
- Connectivity: Wired
- Cable: 1.82m USB Type-C to USB-A 3.0
- Dimensions: 444 x 166 x 40mm
- Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting
- Onboard Memory
- 16.8 Million RGB Backlighting
(CH-9109410-NA)
Specifications
| Battery Type | None |
| Connectivity | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Dimensions | 444mm x 166mm x 40mm |
| Interface | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Mouse Bundle | None |
| Operating System | |
| Series | K70 RGB PRO |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.15kg |
| Cable Type | Braided |
| Form Factor | Full Size |
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
| Keyboard Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyswitches | CHERRY® MX Red |
| Lighting | RGB |
| Matrix | 104 Keys |
| Media Control | Dedicated Hotkeys, Volume Roller |
| Number Onboard profiles | Up to 50 |
| On-Board Memory | 8MB |
| Palm Rest | Magnetic detachable, soft touch |
| USB Polling Rate | Up to 1080p (Depends on connected receiver) |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| SKU | CH-9109410-NA |
| Barcode # | 840006645856 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.8700kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





