Don't pay: $334.00
$206.00
SAVE $128.00 (38%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair K70 RGB PRO Mechanical Gaming Keyboard
- Cherry MX RGB Speed Silver
- Switch Type: Cherry MX RGB Speed Silver Mechanical
- Keycaps: PBT Double-shot
- Form Factor: Full-Size
- Polling Rate: Up to 8,000Hz Hyper-Polling
- Macro Keys: FN + Key Combination
- Connectivity: Wired
- Cable: 1.82m USB Type-C to USB-A 3.0
- Dimensions: 444 x 166 x 40mm
- Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting
- Onboard Memory
- 16.8 Million RGB Backlighting
(CH-9109414-NA)
Specifications
| Battery Type | USB 3.0 Type-A |
| Connectivity | USB 3.0 Type-A |
| Dimensions | 444(L) x 166(W) x 40(H) mm |
| Interface | USB 3.0 Type-A |
| Mouse Bundle | None |
| Operating System | |
| Series | K70 RGB PRO |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.15kg |
| Backlighting | Individually lit and per-key programmable |
| Chassis | Aluminum, black anodized, brushed finish |
| Colorway | Black |
| Dedicated Macro Keys | No |
| Form Factor | Full-size with numpad |
| Keycaps | PBT double-shot, 1.5mm thick, backlight compatible |
| Keyswitches | CHERRY MX SPEED RGB Silver, linear mechanical, 45g actuation force, 1.2mm actuation distance, guaranteed for 100 million keystrokes |
| LED Color | RGB, 16.8 million colors |
| Matrix | Full key rollover (NKRO) with 100% anti-ghosting |
| Number of Keys | 104-108 (depending on layout part number) |
| Onboard Lighting | Up to 20 layers of lighting effects |
| Onboard Macro Recording | Yes, record and save to FN + key combination |
| Onboard Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 50 |
| USB Report Rate | Up to 8,000Hz hyper-polling |
| SKU | CH-9109414-NA |
| Barcode # | 840006646112 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.8700kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





