- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CORSAIR NIGHTSWORD RGB Performance Tunable Gaming Mouse is equipped with a cutting-edge 18,000 DPI optical sensor, sophisticated weight calibration and a real-time center of gravity detection system. A comfortable contoured design, ten programmable buttons, and ultra-durable Omron switches deliver first-rate gaming performance. Two sets of weights and six mounting locations allow you to adjust weight between 119g and 141g with over 100 different configurations. Use CORSAIR iCUE software to enable real-time smart weight tuning, control dynamic four-zone RGB lighting, create custom macros, and calibrate your mouse to your playing surface. And with onboard profile storage to take your settings with you, NIGHTSWORD RGB makes for perfectly calibrated gaming anywhere, anytime. Wired Connectivity USB 2.0 Type-A Sensor Pixart PMW3391 Sensor Type Optical Resolution 100 DPI - 18,000 DPI, with 1 DPI steps Onboard Profiles 3 Backlight 4-Zone RGB Buttons 8 USB Report Rate 1000Hz Mouse Feet PTFE Cable 1.8 m / 6 ft., braided, fixed iCUE (Software) Supported Dimensions 129.0(L) x 86.0(W) x 43.8(H) mm / 5.08'(L) x 3.38'(W) x 1.72'(H) Weight (w/o cable and accessories) 119g / 0.25 lbs. Warranty Two years
(CH-9306011-AP)
Specifications
| Battery Type | |
| Connectivity | Wired |
| Dimensions | |
| Interface | USB |
| Operating System | |
| Series | NIGHTSWORD RGB |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 119g (w/out cable and accessories) |
| Cable | 1.8m Braided Fiber |
| CUE Software | Supported in iCUE |
| DPI | 18,000 |
| Game Genre | MOBA |
| Grip Type | Palm |
| Hand Size | Medium |
| Mouse Backlighting | 4 Zone RGB |
| Mouse Button Durability | 50M L/R Click |
| Mouse button Type | Omron |
| On Board Memory | Yes |
| On-board Memory Profiles | 3 |
| Prog Buttons | 8 |
| Report Rate | Selectable 1000Hz/500Hz/250Hz/125Hz |
| Sensor | PMW3391 |
| Sensor Type | Optical |
| Weight Tuning | Yes |
| SKU | CH-9306011-AP |
| Barcode # | 843591098410 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.2800kg |
| Shipping Width | 0.086m |
| Shipping Height | 0.043m |
| Shipping Length | 0.129m |
| Shipping Cubic | 0.000477000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





