- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Sabre RGB PRO Champion Series Wireless Gaming Mouse - Shape: Ergonomic Right-Handed - Grip Style: Claw, Grip - Sensor: Optical - DPI: Up to 26,000 - Polling Rate: Up to 2000Hz - Switches: QUICKSTRIKE OMRON - Buttons: 7 - Connectivity: 2.4GHz SLIPSTREAM Wireless, Bluetooth - Battery Life: 60 Hours (2.4GHz) / 90 Hours (Bluetooth) - Cable: 1.8m Detachable Paracord - Weight: 79g (No Cable) - Durability: 50 Million Clicks - 1-Zone RGB Lighting - CH-9313211-AP
(CH-9313211-AP)
Specifications
| Battery Type | Built-in lithium-polymer, rechargeable |
| Connectivity | Bluetooth® 4.2 + LE |
| Dimensions | 129.0(L) x 70.0(W) x 43.0(H) mm |
| Interface | Bluetooth® 4.2 + LE |
| Operating System | |
| Series | SABRE RGB PRO |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 79g |
| Backlight | 1-Zone RGB |
| Battery Life | 2.4GHz SLIPSTREAM: Up to 60hrs w/out backlighting Bluetooth: Up to 90hrs w/out backlighting |
| Buttons | 7 |
| Cable | 1.8 m / 6 ft., braided |
| Color | Black |
| iCUE (Software) | Supported |
| Mouse Feet | PTFE |
| Onboard Profiles | 3 |
| Sensor | CORSAIR MARKSMAN |
| Sensor Resolution | 100 - 26,000 DPI, with 1 DPI steps |
| Sensor Type | Optical |
| USB Report Rate | 1000/2000Hz |
| Wired Connectivity | USB 2.0 Type-A |
| SKU | CH-9313211-AP |
| Barcode # | 840006641292 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.9200kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





