- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 4G LTE USB Adapter
DWM-222
Network - Accessories
Features
This little Adapter gives you high-speed access to the Internet wherever you are. Using super-fast 4G LTE technology, you can achieve downlink speeds of up to 150 Mbps and uplink speeds of up to 50 Mbps so you don’t have to slow down when you’re on the move. Simply plug the 4G LTE USB Adapter into your computer and get Internet access anywhere you can receive an LTE signal (also backwards compatible with HSPA, GSM, GPRS, or EDGE data signal). The DWM-222 also has an integrated antenna for a connection that is consistent and reliable whether you’re in a coffee shop, attending a business meeting or working from a hotel.
- Integrated SIM card slot
- 4G LTE with up to 150 Mbps download
- USB 2.0 interface
- microSD card for storage expansion
- Compatible with Windows XP/Vista/7/8/10 and Mac OS X 10.5 or higher
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DWM-222)
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
| SKU | DWM-222 |
| Barcode # | 790069457043 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.020m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








