Don't pay: $3,005.00
$1,357.00
SAVE $1,648.00 (55%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DELL OPTIPLEX 5000 MFF i7-12700T, 8GB, 256GB, WL, W11P
(4FJXD)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Localization | English |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Year Basic Onsite Service |
| Limited Warranty | 3 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Storage
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Monitor Included | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 940 g |
| Form Factor | Micro PC |
| Height | 182 mm |
| Width | 36 mm |
| Depth | 178 mm |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2x1 Type-C® port |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 4FJXD |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | OptiPlex 5000 Desktop Computer |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | Dell |
Processor
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-12700T |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| SKU | 4FJXD |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





