Don't pay: $1,870.00
$1,676.00
SAVE $194.00 (10%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(24-198-055)
Miscellaneous
| Additional Information |
Weight Capacity: Product Benefits: For Computer Users For IT and Facilities Staff |
| Package Contents |
|
| Compatibility | LCD screen up to 27" |
| Assembly Required | Yes |
Technical Information
| Application/Usage | Workstation |
| Features | 360° Rotation |
| Wrist Rest | |
| Tilt | |
| Powder Coated | |
| Pivot | |
| Lockable Casters | |
| Lift Mechanism | |
| Keyboard Tray | |
| Ergonomic | |
| Cable Management | |
| Durable | |
| Easy to Clean | |
| CPU Holder | |
| Maximum Load Capacity | 12.25 kg |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Maximum Adjustable Stand Height | 635 mm |
General Information
| Product Type | Computer Stand |
| Manufacturer Part Number | 24-198-055 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | WorkFit-C, Single LD Sit-Stand Workstation |
| Product Line | WorkFit-C |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Form Factor | Floor |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Two-tone Grey |
| Product Material | Aluminium |
| Steel | |
| Plastic |
| SKU | 24-198-055 |
| Barcode # | 698833010893 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 36.3000kg |
| Shipping Width | 0.507m |
| Shipping Height | 0.625m |
| Shipping Length | 1.150m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





