- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-496-224)
Miscellaneous
| TAA Compliant | No |
Product Information
| Device Supported | LCD Monitor |
| Features | Ergonomic |
| Tilt | |
| Slip Resistant | |
| Adjustable | |
| Cable Management | |
| Compact | |
| Extendable | |
| Lightweight | |
| Pan | |
| Rotate | |
| Maximum Load Capacity | 18.14 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 61 cm (24") |
| Number of Displays Supported | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.58 kg |
| Product Color | Matte Black |
General Information
| Product Type | Mounting Arm |
| Manufacturer Part Number | 45-496-224 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | MXV Desk Dual Monitor Arm (matte black) |
| Product Series | MXV |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 45-496-224 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.940m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





