- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ergotron LX Dual Stacking Arm Tall Pole (Polished Aluminum)
(45-549-026)
General Information
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | 45-549-026 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | LX Dual Stacking Arm Tall Pole (Polished Aluminum) |
| Product Series | LX |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.62 kg |
| Height | 75.9 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 43.4 cm |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| 100 x 100 | |
| Product Color | Polished Aluminum |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Features | Swivel |
| Tilt | |
| Maximum Load Capacity | 19.96 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 101.6 cm (40") |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Minimum Load Capacity | 6.35 kg |
| SKU | 45-549-026 |
| Barcode # | 698833065626 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 10.7000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





