- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-630-216)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.94 kg |
| Product Color | White |
Product Information
| Device Supported | LCD Display |
| Monitor | |
| Features | Pan |
| Tilt | |
| Flexible | |
| Extendable | |
| Ergonomic | |
| Cable Management | |
| 360° Rotation | |
| Maximum Load Capacity | 9.80 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 96.5 cm (38") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Minimum Load Capacity | 2.90 kg |
General Information
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | 45-630-216 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | TRACE Monitor Mount (white) |
| Product Line | TRACE |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 45-630-216 |
| Barcode # | 698833083705 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 8.2000kg |
| Shipping Width | 0.275m |
| Shipping Height | 0.245m |
| Shipping Length | 0.760m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





